Nasz sklep Internetowy wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie z niego oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

zamknij
Storczyki — jak je pielęgnować?

Storczyki to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych naszych domach. Mimo tego, że są to rośliny egzotyczne, bardzo dobrze czują się w mieszkaniach, a swoją popularność zawdzięczają pięknym, kolorowym kwiatom. Jednak mimo swojej popularności, storczyki bywają trudne w uprawie, przez co wiele osób szybko się zniechęca do ich hodowli. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak pielęgnować storczyki, aby kwitły

Stroczyk — warunki utrzymania

Storczyki to dość wymagająca grupa roślin, która do odpowiedniego wzrostu i kwitnienia potrzebuje odpowiednich warunków i pielęgnacji. Jeśli chodzi o wymagania temperaturowe, warunki panujące w mieszkaniach są optymalne. Storczyki lubią wyższą temperaturę w dzień, a niższą w nocy, dlatego bez problemu mogą stać na parapetach. Jeśli chodzi o rodzaj stosowanego podłoża, to najlepiej stosować specjalne mieszanki do storczyków. Zawierają one korę sosnową, łupiny orzecha kokosowego, czy keramzyt. Storczyki wymagają przepuszczalnego podłoża, a korzenie powinny mieć dostęp do światła słonecznego, dlatego najlepiej sprawdzą się przezroczyste doniczki. Są one również idealne do monitorowania stanu systemu korzeniowego. Pielęgnacja storczyków powinna również obejmować ich zraszanie lub stosowanie nawilżacza powietrza, który zapewni odpowiednią wilgotność otoczenia. Należy jednak pamiętać, aby zraszać jedynie korzenie, a nie pędy i liście. Jeśli chodzi o nawożenie storczyków, należy używać nawozów specjalnie do nich przeznaczonych i unikać nawożenia w stanie spoczynku oraz bezpośrednio po przesadzeniu. 

Pielęgnacja storczyków — podlewanie 

Jednym z najważniejszych aspektów pielęgnacji orchidei, bo taka jest odpowiednia nazwa storczyków, jest podlewanie. Storczyki są epifitami, co oznacza, że rosną na innych roślinach lub przedmiotach, a w rezultacie są przyzwyczajone do życia w wilgotnym środowisku z niewielką ilością bezpośredniego podlewania. Podlewając storczyki, ważne jest, by podlewać korzenie, a nie liście. Najlepszym sposobem na podlanie storczyka jest zanurzenie doniczki w wiadrze lub zlewie z letnią wodą na około 15 minut, co pozwoli korzeniom nasiąknąć wilgocią. Pamiętaj, by po podlaniu opróżnić doniczkę, ponieważ nadmiar wilgoci może doprowadzić do gnicia korzeni. Podlewanie raz w tygodniu jest zazwyczaj wystarczające, ale pamiętaj, aby regularnie monitorować poziom nawilżenia podłoża i stan rośliny. Nadmierne podlewanie jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych w pielęgnacji storczyków, dlatego ważne jest, by podlewać raczej za mało niż za dużo. 

Pielęgnacja storczyków — przycinanie łodygi

Jedną z najważniejszych rzeczy w pielęgnacji storczyków, jest przycinanie łodyg. Przycinanie łodyg pomaga stymulować nowy wzrost, a także sprawia, że roślina produkuje więcej kwiatów. Storczyki przycina się po utracie kwiatów, czyli wtedy kiedy przechodzą w stan spoczynku. Aby przyciąć pędy, użyj sekatora lub ostrych nożyczek do cięcia tuż nad węzłem. Uważaj, by nie uszkodzić liści ani korzeni. Po przycięciu ważne jest, by dobrze podlewać roślinę i zapewnić jej dużo światła. Pamiętaj, aby do przycinania pędów używać osobnych narzędzi, ponieważ storczyki są bardzo wrażliwe na choroby grzybicze, które mogą zostać przeniesione od innych roślin. 

Storczyki to piękne i kolorowe rośliny, jednak ich pielęgnacja wymaga odrobiny znajomości potrzeb i wymagań tej rośliny. Jeśli poświęcisz trochę czasu na odpowiednią pielęgnację swojego storczyka, roślina z pewnością odwdzięczy się bujnym i kolorowym kwiatostanem.