- today
- label News
- remove_red_eye 984 odwiedzin
Tuje to piękne, zielone rośliny, które często zdobią przydomowe ogrody. Są łatwe w uprawie i stosunkowo rzadko sprawiają problemy. Może jednak pojawić się sytuacja, w której tuje zaczynają brązowieć, a pędy usychać. Przyczyną takiego stanu tui może być niewłaściwa pielęgnacja, czynniki chorobotwórcze lub niekorzystne miejsce uprawy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak pielęgnować iglaki.
Wszystko o iglakach
Tuje to zielone drzewa lub krzewy, które potrafią dorastać nawet do 5 m wysokości. Najczęstszym powodem brązowienia tui jest niedobór odpowiednich składników odżywczych w glebie, które są potrzebne do produkcji chlorofilu zapewniającego zielone wybarwienie pędów. Żółknięcie pędów najczęściej powoduje niedobór magnezu i żelaza. Aby rozróżnić, o który składnik dokładnie chodzi, warto obserwować, które pędy zaczynają żółknąć jako pierwsze. Jeśli są to młode pędy, to występuje niedobór żelaza, a jeśli starsze - niedobór magnezu. Nadmierna pielęgnacja iglaków, a dokładniej stosowanie nawozów mineralnych również może prowadzić do żółknięcia pędów, dlatego należy stosować się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniu preparatów. Warto również pamiętać, że tuje preferują kwaśne podłoże. Zasychanie iglaków może być również spowodowane nieodpowiednim nawadnianiem. Tuje są bardzo wrażliwe na brak wody i przesuszenie podłoża. Regularne podlewanie iglaków jest istotne szczególnie latem, a rośliny posadzone w doniczkach powinny mieć cały czas zapewnione wilgotne podłoże. Zaleca się również ściółkowanie gleby, czyli wyłożenie po drzewkami kory sosnowej, która ogranicza parowanie wody z podłoża.
Nawożenie iglaków jesienią
Jesień to krytyczny czas dla nawożenia drzew iglastych. Dzieje się tak dlatego, że drzewa aktywnie magazynują składniki odżywcze na zimę i potrzebują zastrzyku energii, by mieć pewność, że wystarczy im jej na przetrwanie zimnych miesięcy. Odpowiednia pielęgnacja iglaków jesienią pomaga też pobudzić je do nowego wzrostu na wiosnę. Najlepszym momentem na zastosowanie nawozu jest koniec września lub początek października. Pamiętaj, by stosować się do instrukcji producenta, ponieważ zbyt duża dawka nawozu może uszkodzić korzenie drzewa. Odpowiednie nawożenie na jesień dotycz zarówno iglaków rosnących w ogrodach jak i tych hodowanych w doniczkach na balkonach i tarasach.
Jak zabezpieczyć tuje przed zimą?
Tuje są roślinami iglastymi, więc nie przechodzą zimą w stan spoczynku. Zasychanie iglaków często występuje wczesną wiosną kiedy temperatura rośnie powyżej zera. Gleba może być jeszcze wtedy zmarznięta, co uniemożliwia pobieranie wody i substancji odżywczych w wyniku czego tuje zaczynają usychać. Proces ten może przyspieszać mroźny i suchy wiatr. Aby zapobiec usychania tui w okresie zimowym, warto obficie podlewać rośliny jesienią. Dzięki temu roślina będzie w stanie zgromadzić wystarczające ilości wody. Dobrze również polewać iglaki zimą, w okresach odwilży jeśli gleba wydaje się być sucha. Iglaki są z natury odporne na niskie temperatury, jednak rośliny hodowane na balkonie i tarasach mogą wymagać zabezpieczenia bryły korzeniowej przed zmarznięciem. Warto odizolować donicę od podłoża stosując warstwę styropianu lub kartonu, a także obłożyć glebę warstwą kory sosnowej lub gałązkami.
Znajomość potrzeb i wymagań rośli przyczynia się do bardziej świadomej pielęgnacji. Z kolei odpowiednia pielęgnacja iglaków może się przyczynić do ich bujnego wzrostu i zapobiegnie brązowieniu pędów rośliny.