Nasz sklep Internetowy wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie z niego oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

zamknij

Kurz w domu - skąd się bierze?

Kurz to kombinacja małych cząsteczek pochodzących z różnych źródeł, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Niektóre z nich są na tyle duże, że można je zobaczyć gołym okiem, podczas gdy inne można dostrzec jedynie pod mikroskopem. Kurz składa się z wielu różnych materiałów między innymi z pyłków, zarodników pleśni, roztoczy, komórek skóry, włókien tkanin czy sierść zwierząt domowych. Może też zawierać maleńkie cząsteczki brudu, piasku i popiołu. 

Zazwyczaj gromadzi się na powierzchniach takich jak podłogi, meble czy okna. Dodatkowo może osiadać w otworach i kanałach wentylacyjnych, gdzie może krążyć po całym domu. 

Czy kurz może być niebezpieczny?

Zazwyczaj kurz nie stwarza większego zagrożenia, jednak w niektórych przypadkach może wpłynąć na pogorszenie się naszego stanu zdrowia. Osoby cierpiące na alergie mogą doświadczać objawów ze strony układu oddechowego, kiedy są narażone na działanie roztoczy kurzu lub innych alergenów. Można zaobserwować wtedy częste kichanie, nieżyt nosa czy łzawienie oczu. Ponadto kurz może zawierać szkodliwe toksyny, takie jak włókna ołowiu lub azbestu. Te toksyny mogą powodować poważne problemy zdrowotne, jeśli zostaną wdychane lub połknięte. Dlatego dla ochrony swojego zdrowia ważne jest, by utrzymywać dom w czystości.

Jak sprzątać, aby skutecznie się pozbyć kurzu?

Z czasem kurz może się nagromadzić i stać się trudny do usunięcia. Regularne sprzątanie może pomóc kontrolować ilość kurzu w domu. Skutecznym sposobem na pozbycie się kurzu z powierzchni mebli jest przetarcie ich wilgotną szmatką. Wilgoć pomoże usunąć cząsteczki kurzu, dzięki czemu łatwiej będzie je zetrzeć. Inną pomocną wskazówką jest używanie ściereczek z mikrofibry, które są specjalnie zaprojektowane do tego, by przyciągać i zatrzymywać kurz. Na rynku znajdziemy również specjalne chusteczki do kurzu. Niektóre z nich nasączone są specjalnymi środkami do czyszczenia mebli lub mają właściwości antybakteryjne. 

Jeśli chodzi o utrzymanie w czystości podłóg i dywanów ważne jest dokładne odkurzanie, najlepiej używając odkurzacza z filtrem HEPA. Pomoże to zatrzymać kurz i zapobiegnie jego rozprzestrzenianiu się. Podczas czyszczenia podłóg z twardego drewna lub dywanów należy pamiętać o odkurzaniu w obu kierunkach. Istotne jest również regularne pranie dywanów i mycie podłóg na mokro.

Jak zapobiegać powstawaniu kurzu? 

Całkowite wyeliminowanie kurzu z domu nie jest możliwe, możemy jednak skutecznie zmniejszyć jego ilość. Pierwszym i najważniejszym sposobem jest regularne sprzątanie. Warto pamiętać o trudnodostępnych zakamarkach za czy pod meblami. To tam będzie gromadzić się najwięcej kurzu. Kolejnym aspektem jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji w domu, która będzie odprowadzała kurz na zewnątrz. Warto też zadbać o szczelność drzwi i okien, które są główną drogą, przez którą dostają się pyłki oraz inne zanieczyszczenia powietrza. Ostatecznie pomocny okazać się może oczyszczacz powietrza, który zatrzymuje cząsteczki kurzu w swoich filtrach. Ponadto oczyszczacze mogą też pomóc w usuwaniu innych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, takich jak pyłki, sierść zwierząt domowych i zarodniki pleśni.