Nasz sklep Internetowy wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie z niego oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

zamknij
Ekologiczne tabletki do zmywarki — czy da się pogodzić czystość z ekologią?

Od ponad 30 lat producenci produktów ekologicznych pracują nad tym, aby pogodzić czystość i ekologię. Między innymi opracowali detergenty do zmywarek, które nie zawierają problematycznych chemikaliów, takich jak syntetyczne barwniki, substancje zapachowe i konserwanty.

Konwencjonalne a ekologiczne tabletki do zmywarki

Najbardziej problematycznymi składnikami konwencjonalnych tabletek do zmywarek są fosforany i chemiczne środki powierzchniowo czynne. W zmywarce fosforany sprawiają, że rozpuszczony brud jest usuwany z naczyń. Zmiękczają również wodę, aby zapobiec osadzaniu się kamienia. Trudno ulegają biodegradacji, przez co powodują długotrwałe szkody w organizmach wodnych. Z kolei ekologiczne tabletki do zmywarek myją bez fosforanów z solami, związkami białkowymi i roślinnymi środkami powierzchniowo czynnymi, np. z cukrowymi środkami powierzchniowo czynnymi. Ekologiczne tabletki obywają się również bez chloru, syntetycznych zapachów i konserwantów. Zewnętrzne podmioty certyfikujące sprawdzają, czy ekologiczne receptury są rzeczywiście przyjazne dla środowiska.

Ekologiczne produkty do zmywarki

Zmywarka potrzebuje trzech produktów: właściwego detergentu w postaci tabletki, nabłyszczacza i soli regeneracyjnej. Ekologiczne tabletki do zmywarki myją naczynia przy użyciu zaledwie kliku aktywnych składników (między innymi krzemianów i węglanu sodu, znanego również jako soda oczyszczona). Substancje te sprawiają, że woda do płukania jest alkalizowana i zmydlają pozostałości tłuszczu, dzięki czemu rozpuszczają się w wodzie. Nadwęglan sodu dostarcza tlen, który rozpuszcza plamy z herbaty i kawy. Cytrynian sodu zmiękcza wodę.

Zmywanie przyjazne dla środowiskaPrzyjazne dla środowiska nabłyszczacze zawierają całkowicie degradowalne roślinne środki powierzchniowo czynne, alkohol i kwasy. Neutralizują pozostałości wody z mydłem i pozwalają kropelkom wody spływać po naczyniach bez pozostawiania śladów. Ponieważ miękka woda lepiej się spłukuje, wbudowane w zmywarkę wymienniki jonów usuwają kamień z wody. Aby te z kolei dobrze działały, potrzebna jest sól regeneracyjna.