Nasz sklep Internetowy wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie z niego oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

zamknij

Czym myć panele podłogowe?

Panele podłogowe są częstym wyborem podczas wykańczania mieszkania lub domu. Jednak utrzymać je w jak najlepszym stanie, należy o nie odpowiednio dbać. Oprócz regularnego odkurzania i zamiatania, aby usunąć brud i zanieczyszczenia istotne jest mycie na mokro. Na rynku jest wiele płynów przeznaczonych typowo do mycia paneli podłogowych. Należy jednak pamiętać, aby stosować się do instrukcji producenta. Zaleca się również unikanie ostrych środków czyszczących lub szorujących, które mogą uszkodzić wykończenie paneli podłogowych. Z biegiem czasu panele podłogowe mogą zacząć matowieć, dlatego jeśli zależy Ci na tym, aby długo błyszczały, możesz korzystać ze specjalnych środków do nabłyszczania paneli. Ciekawą alternatywą dla takich preparatów jest czyszczenie paneli podłogowych roztworem zimnej wody z octem, a następnie polerowanie ich suchą szmatką. 

Czyszczenie podłogi drewnianej

Drewniane podłogi są pięknym dodatkiem do każdego domu, ale są bardziej wymagające pod względem pielęgnacji, niż panele podłogowe. Dodatkowo wybór odpowiedniego płynu do mycia będzie zależał od tego czy podłoga jest lakierowana, czy olejowana. Podłoga drewniana lakierowana jest bardziej wytrzymała i odporna na zarysowania w porównaniu do olejowanej. Do drewna lakierowanego najlepiej sprawdzą się produkty beztłuszczowe, warto więc wybierać płyny przeznaczone typowo do drewnianych podłóg lakierowanych. Jeśli chodzi o drewno olejowane, najlepiej używać ściereczki oraz zimnej wody lub koncentratu do czyszczenia takiego rodzaju podłóg. Mają one właściwości natłuszczające, przez co odpowiednio zabezpieczą podłogę przed zarysowaniami. 

Czym myć płytki?

Płytki podłogowe są zdecydowanie najłatwiejsze w utrzymaniu. Nie trzeba się martwić o ich zarysowanie czy zmatowienie zbyt mocnym środkiem myjącym. Do mycia płytek podłogowych wystarczy woda z płynem do mycia podłóg. Bardziej ekologiczną alternatywą jest woda z dodatkiem octu lub soku z cytryny. Jeśli na płytkach widoczny jest osad z kamienia lub mydła, warto wybrać płyn o odczynie kwasowym, który skutecznie usunie zabrudzenia.

Jaki mop wybrać?

Wybór odpowiedniego płynu do mycia podłóg to jedno, ale równie ważne jest urządzenie, którym podłoga zostanie wyczyszczona. Przy wyborze mopa należy wziąć pod uwagę wielkość i kształt pomieszczenia, rodzaj podłogi oraz częstotliwość używania. Na przykład duży pokój z drewnianą podłogą będzie wymagał innego mopa niż mała łazienka z kafelkami. Na rynku znajdziemy między innymi mopy obrotowe, które wykonane są z miękkiej mikrofibry i doskonale sprawdzą się do bardziej delikatnych powierzchni. Z kolei mop płaski będzie idealny do czyszczenia paneli czy płytek podłogowych. Popularność zyskują również mopy parowe, które wykorzystują do czyszczenia wysoką temperaturę wody. Sprawdzą się one przy myciu płytek i paneli podłogowych, jednak nie będą nadawały się do czyszczenia drewnianych podłóg

Jak widać, istnieje wiele sposobów na czyszczenie podłóg. Wybór odpowiedniego płynu oraz mopa zależy przede wszystkim od rodzaju czyszczonej powierzchni. Znając różne metody i wybierając najkorzystniejszą z nich dla danego rodzaju podłóg, można utrzymać podłogi w bardzo dobrym stanie przez długie lata.