Nasz sklep Internetowy wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie z niego oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

zamknij

Jak umyć lodówkę?

Co kilka miesięcy warto gruntownie wyczyścić lodówkę. Pomoże to usunąć wszelkie nagromadzone zanieczyszczenia, zapobiegnie szybszemu psuciu się jedzenia, a także zneutralizuje nieprzyjemne zapachy. Pierwszym krokiem jest wyjęcie wszystkich produktów spożywczych oraz szuflad i półek. Następnie przechodzimy do dokładnego mycia wnętrza lodówki oraz czyszczenia półek i szuflad. Pamiętaj, żeby dokładnie je wypłukać, zanim włożysz je z powrotem do lodówki. Gdy wnętrze lodówki jest już czyste, wyczyść dokładnie wszystkie uszczelki. Nie zapomnij także o umyciu lodówki z zewnątrz. Wykonując te proste kroki, możesz utrzymać lodówkę w czystości i wolną od szkodliwych bakterii.

Domowe sposoby na czyszczenie lodówki

Do czyszczenia lodówki możesz wykorzystać specjalnie do tego przeznaczone środki lub po prostu wodę z płynem do mycia naczyń. Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem silnych detergentów, możesz do tego celu wykorzystać wodę z octem. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na czyszczenie lodówki. Ze względu na swoje właściwości, ocet zapewni nie tylko pozbycie się zabrudzeń z urządzenia, ale także zneutralizuje nieprzyjemne zapachy. Inne naturalne sposoby mycia lodówki to wykorzystanie wody z sodą oczyszczoną lub cytryną. Soda oczyszczona ma działanie antybakteryjne oraz skutecznie zwalcza pleśń. Wystarczy wymieszać 3 łyżki sody i pół szklanki leniej wody. We wszystkich przypadkach należy pamiętać, aby po umyciu odczekać ok. 10 minut, przetrzeć lodówkę wodą, a następnie wytrzeć do sucha. 

Usuwanie nieprzyjemnego zapachu z lodówki

Nieprzyjemny zapach w lodówce może być dość uciążliwym problemem, jednak istnieją skuteczne sposoby, by sobie z nim poradzić. Najprostszym sposobem jest wykorzystanie do umycia lodówki wody z octem, sodą oczyszczoną lub cytryną. Innym pomysłem jest przechowywanie w lodówce zmielonych ziaren kawy. Skutecznie neutralizują one nieprzyjemne zapachy, jednak należy pamiętać o ich regularnym wymienianiu. Mniej oczywistym wyborem jest silikonowy żwirek dla kota. Jego właściwości absorbujące sprawiają, że skutecznie pochłania on brzydkie zapachy oraz wilgoć. Jeśli nie ufasz domowym sposobom, na rynku dostępnych jest wiele pochłaniaczy i neutralizatorów nieprzyjemnych zapachów do lodówki. 

Rozmrażanie lodówki

Pretekstem do wyczyszczenia lodówki może być jej rozmrożenie. Rozmrażanie pomaga zapobiegać gromadzeniu się lodu, który może uszkodzić lodówkę i zmniejszyć jej efektywność energetyczną. Zaleca się, aby rozmrażać lodówkę raz na sześć miesięcy.  Aby to zrobić, należy odłączyć lodówkę od prądu, opróżnić ją i wyjąć wszystkie odłączane półki. Następnie za pomocą miękkiej szmatki lub gąbki zetrzeć z niej lód. Kolejne kroki to po prostu mycie lodówki z wykorzystaniem specjalnych detergentów, lub naturalnych sposobów opisanych wcześniej. 


Czyszczenie lodówki to ważne zadanie, które powinno być wykonywane regularnie. Pomoże to nie tylko zachować świeżość żywności, ale także sprawić, by lodówka działała wydajnie.